Sønderjysk Biltræf afholdt på ringriderpladsen i Tinglev

I forrige weekend blev Sønderjysk Biltræf afholdt for 9. år i træk og denne gang var det på festpladsen i Tinglev.
Arrangør Henriette Skovbjerg Pedersen fortæller, at omkring 600 var forbi pladsen i løbet af lørdagen.
I løbet af dagen var der flere konkurrencer og mange udstillede biler, der kæmpede om pokaler i forskellige kategorier, f.eks.: Best Show and Shine, Best Overall Car, Best Oldie, Bedt overall Streetcar.

Der var også konkurrence i »fælgløft«, hvor man skal holde et 13″ fælg i strakt arm så længe som muligt.
Der var også »Tættest på pind«, hvor man kører så tæt på en landmålerpind som muligt.

Der var også lavet en »brænderplads«, hvor der blev brændt dæk af. Der var selvfølgelig også en pokal til fedeste brænder.
På pladsen var der både mad og drikke samt dj musik hele dagen. Der var også forskellige boder med bilpleje produkter, stickers og meget mere.
Henriette Skovbjerg Pedersen glæder sig over de mange sponsorer og at folk kommer langvejs fra: »Der kommer folk fra Fyn, Århus og endda Tyskland.«